Много чужденци ме питат кое е най-специфичното ви ястие и аз се затруднявам да им кажа. В главата ми минава всичко от шопската салата (която не е изцяло българска), през кебапчето, шкембето, боба и какво ли не.
Конкурс
Ето защо обявявам летен конкурс с награда 100$ (*) за определяне на това, което другите наричат традиционно ядене. Италия има пицата, Гърция фета и мусака, а ние?
Как да участвате
От днес (16 юни) до 20 юли (??) 2011 можете да участвате по един от следните начини:
- Да напишете коментар тук с ЕДНО предложение за ядене (или комбинация от такива) , които вие считате за българско.
- Да сложите някъде снимка и описание на това ядене и да пуснете коментар в блога с препратка (линк) към мястото където сте го публикували (или trackback на http://bogomil.info/4201)
- Да споделите снимка или мнение в социалната мрежа която ползвате (Facebook, twitter или друга) и да посочите като коментар отново линка (препратката)
- Да го наготвите и да напишете в блога си как става това със снимки и/или видео и отново да напишете коментар тук.
- Моля да сложите линк към инициативата (http://bogomil.info/4201) и логото (http://bogomil.info/wp-content/uploads/2011/06/logo-bgdish-262×300.png) на блога си или в социалната мрежа, за да може и други да разберат за него, когато пишете материала си.
- Важно: Публикации, които не са в този блог под формата на коментар НЕ участват в конкурса.
Наградата
Наградата е точно 100$ , които можете да използвате да си купите нещо от Amazon.com. (ваучер).
Тя ще бъде грабната от един от вас които са публикували коментар под тази статия с предложение или идея. Ето как:
– Ако сте публикували рецепта със снимки и/или видео вашият мейл, с който сте коментирали се въвежда в системата 3 пъти;
– Ако сте сложили снимка и описание на ястието или комбинацията, вашият мейл се въвежда в системата 2 пъти;
– Ако сте писали коментар и във всеки друг случай, ще бъдете въведен само един път.
След като всички са въведени по горната схема, ще бъде изтеглен на случаен принцип един от всички и ще му бъде изпратена наградата.
(*) Ако мислите, че има по честна система – пишете ми през формата за контакти.
Спонсори
Ако желаете да спонсорирате конкурса и да дадете повече награди, пишете ми през формата за контакт.
за мен най-българското ястие е пилешката кавърма – само от аромата те лъхват мисли за стомни със студена ракия, дебела сянка в закътана градина, ръчно месена пита и битова атмосфера :)
Тракийски гювеч
Не знам да има друга държава в която да се пие Боза. Също така пълнените чушки са българска гозба, както и сармите с кисело зеле.
бозата май си е албанска, а и особено популярна у съседите, справка: wiki
За мен едно от най-вкусните и най-български ястия е миш-машът. ;)
Българското бяло саламурено сирене. Винаги присъства. С това сме известни и навън. По време на предишния строй се е изнасяло и е било част от износа на страната, сега не знам как е.
Ако обърнем поглед назад, в миналото столетие – с какво се е хранил българина? Със домашно приготвен хляб, обикновено с квас, със домашно приготвено сирене, със сланина, с домашно подквасено мляко, с яйца от кокошките на двора, домашно разточен зелник или лучник – с някакви зеленинии вътре, сирена пита или тутманик, боб. Почти всяко домакинство е гледало прасе и от него са правили сланина, бахур или кървавица,домашни суджуци и осолено месо за зимата. И сега е така по селата. Е, и кисело зеле – къде без него?
Да не изпусна и агнешко чеверме или агнешко по хайдушки – обичам:))
Мисля, че дори не са яли шопска салата, а домати и краставици набрани от градината.
И домашна ракия приготвена от тях, но като че ли повече се е пиела сливовата преди.
гнетени пиперки
Фасул с пръжки
Конкурсът е невероятен.По-често трябва да се
пише за Българското!!!
Яйца по Панагюрски :) Вкусни и интересни за чужденците!:)
Яйца на очи по Панагюрски
•10 бр. яйца
•2 ч.ч. (400 г) сирене
•125 г масло
•сол
•червен пипер
•1 кг кисело мляко
•малко оцет
Яйцата се счупват от ниско в съд с вряща, леко подсолена и подкиселена вода и се варят до побеляване на белтъка. Изваждат се с решетеста лъжица и се поставят в чиниите за сервиране върху подложка от сиренето (натрошено или нарязано на правоъгълни парчета) и киселото мляко. Заливат се със сгорещеното масло, оцветено с червен пипер. По желание киселото мляко се подлучва със счукан чесън.
Определено боб! Какво по-българско от това?!!
боба по-скоро се свързва с мексиканската кухня отколкото с българската
Шопска салата на 100 %
Чужденците ни запомнят с нея.
Имаме още много ястия, но те не ги пробват повечето.
А няма чужденец да не е ял такава салата.
Работила съм на летище т.е. срещала съм потоци от чужденци и съм останала с впечатление, че като попиташ чужденец „Какво Ви хареса в България?“ отговорът на 90% е „Ш-о-п-с-к-а с-а-л-а-т-а“. Не знам защо това им се набива в съзнанието. Но едно мое обяснение е, че лятото по заведенията се ядат салати и естествено на първо място е салатата. Освен това все още вкуса на краставиците и доматите тук е по-добър от техния.
Имаме разбира се още много типични ястия, но те не ги опитват всичките. Даже ми се струва, че не искат, като ги видат странни на вид.
Та така в обобщение:
Според мен чужденците ни запомнят с Шопската салата
Мисля че това е определено яхния от бял боб!
Според мен традиционното българско ястие е боб яхния, като всеки го комбинира по различен начин – с кюфте,с наденица и др.
Баница със сирене и яйрян, или ако ви звучи по по български мътеница…
Каква е разликата между мътеницата и айряна?
Мътеницата се получава като вторичен продукт от
извличането на масло, от прясно мляко в домашни условия.
Айряна представлява кисело мляко разредено с вода.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D1%8A%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0_%28%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%B0%29
Едно време -е била мътеница , а сега при условие, че повечето българи дори и по селата не бият млякото за масло, значи днес- е айрян!Аз обичам и двете!!!
лютеницата естествено
Лютеница в различна консистенция имат всички съседи…
Бобът
Поздравления за конкурса!
Като традиционно ястие аз бих заложила на всякакви тестени – от баница със сирене, през лучник, до никулденския рибник.
Ето и две мои предложения – Пита със сирене и Тиквеник.
Благодаря!
значи това за балканската кухня си е верно, и повечето неща са от арабски произход. включително мусаката и таратора. Таратора гърците отдавна го продават на света под името цацики(по-скоро снежанка де ама все таа) а също и фета – подоно на нащо сирене, само че по-смотано. В германия поне има кисело мляко, турско е, по-добро от това което се продава в .бг по магазините. Та затова нещо цяла книга може да се нaпише. Някой неща сме си ги побългарили, примерно в мусаката се слагат принципно патладжани, или баницата има разни разновидности, ама само нащо си е като баница. Лютеницата на баба е велико нещо също, и я харесват чужденците май. Аз се включвам със попарата и мекиците. Значи веднъж им обяснвах на хората какво е това попара, и те малко странно ме гледаха, тей че може би ако е за реклама не е най-доброто ;]
Попара е добро попадение
Помня в казармата я правихме с чай :)
Чушки бюрек и таратор