• Защо „чат контрол“ е опасен за демокрацията?

    Защо „чат контрол“ е опасен за демокрацията?

    Едно от предложенията за регулацията „чат контрол“ e, че специален център ще поддърза база данни със известни материали със съдържание, което е класифицирано като сексуално посегателство над деца и ще проверява всяка снимка, която милионите абонати на чат програми си обменят, дали е в тази база данни.

    МВР и други органи ще могат да добавят ново съдържание.

    Един от проблемите е, че има възможност МВР или друга институция реши да разбере кои е пуснал снимка с Пеевски, който купува гласове или пък снимка споделена от анонимен източник на журналист, за разследване. Това, което трябва да направи е просто да я добави в базата данни и всеки, които я споделя ще бъде засечен.

    Гаранции за подобна намеса липсват в регулацията. Освен, че децата не могат да бъдат по-сигурни в Интернет, „чат контрол“ може да се използва и за други цели.

    Нека да го спрем!


    Картинка: Христо Комарницки.

  • Цели 12 начина да помогнете за спиране на „чат контрол“

    Ако искате да не позволите правителствата да ви слагат програма която да ви сканира всяка снимка и видео, което имате на телефона е време да действате! Вижте повече за проблема и си изберете един или повече от дванайсетте начина на действие за да спрем това безумие!

    Време е за действие, а не за спане! Не всичко е Пеевски, избори и война.

  • Защо учените и журналистите мълчат за чат контрола?

    Защо учените и журналистите мълчат за чат контрола?

    Едно

    Както вече писах на сайта на „Електронна граница българия“ над 300 учени от 33 страни се подписаха под писмо с ясни аргументи против регулацията наречена „чат контрол“. Вижте повече в самия документ.

    Две

    Когато имаше някакъв шанс МВР да промени позицията на България и да отхвърли предложението, което освен, че не решава проблемите с посегателства над деца в Интернет, грубо нарушава и правата, една голяма група мълчеше.

    Това бяха журналистите.

    Ако предложението бъде прието в сегашния му вид, има опасност да бъде засегнато шифрирането на кореспонденцията в Интеренет – нещо, което гарантирано защитава свободата на словото, тайната на източника и възможност да се споделя информация критично важна за демокрацията.

    По време на кампанията се опитахме да се свържем и със СБЖ и със АЕЖ. Въпреки многото опити, отговор и подкрепа така и не получихме.

    Eдно + Две = Нула

    Защо учените и журналистите в България мълчат?


    П.С

    Получихме много подкрепа от единични журналисти, които публикуваха много материали, за което съм им страшно благодарен. Масово обаче, имаше тишина!