След тежката зима през лето… се появиха дупки по пътя. В някой от тях можеш да се посадиш домати и да ги отгледаш докато колите слаломират около тях. В повечето случаи тези новопоявили се пътни рани са доста опасни за колите, които се движат по балканските села – Костенковци, Карали, Лесичарка и Раховци.
Ето защо им направихме малка арт-акция, с която се надяваме да привлечем вниманието на общината и на АПИ (не знаем кой точно ги владее пътищата сега).
В началото и в края на друсливата зона – изрисувахме знак „внимание“ със светещи окраски. А самите дупки ги окрасихме като слънца или животни.
Ето малко снимки:
A сега накъде?
За да се превърне интересната акция във нещо полезно подадох цифрово посписан сигнал до Община Габрово (ИЕ-01-01-595/29.07.2024) и АПИ (94-00-3207/31.07.2024). Да видим дали ще има реакция!
Промяна:
Получих отговор и от двете институции, за което им благодаря!
- Очаквано от АПИ – Габрово получих отговор, че този пътен участък не се поддържа от тях, а от общината.
- От общината ми отговориха кратко и лаконично, че в строителен сезон 2024 има бюджет за зaкърпване на дупки по технологията „печматик“.
Сега отново ще трябва да пиша на кмета, да го заяви. Едва ли сами ще се закърпят, въпреки бюджета
Какво е „печматик“
Повърхността на повреденото място се продухва и почиства с поток от сгъстен въздух за отстраняване на прах и други замърсявания. След това се впръсква под налягане битумната емулсия, която трябва добре да проникне във всички кухини и пукнатини и да покрие цялата дупка вкл. стените. По време на работа емулсията трябва да се поддържа при температура от 40 до 70oC.
След това се осъществява едновременно впръскване на битумна емулсия и съответното количество каменна фракция, която постепенно заедно с емулсията запълва пространството на повреденото място до нивото на съществуващата настилка. След преустановяване на подаването на емулсията, на повърхността на ремонтираното място се насипва предпазен слой от суха фракция.
Доуплътняването се извършва от движението на автомобилите.