Това само го публикувам, нядявам се да имам време да го коментирам скоро
ЕП защитава медийния плурализъм и иска дискусия върху статута на блоговете
В приетата днес резолюция за медийната концентрация и плурализъм в ЕС се изразява загриженост относно все по-голямото концентриране на собственост в областта на медиите, което заплашва плурализма и тяхната функция като „пазител на демокрацията“. Затова депутатите препоръчват създаването на редакционни устави, които да предотвратят намесата на собствениците или правителството в отразяваната информация. Те подкрепят също така провеждането на отворени дискусии върху статута на блоговете.
Резолюцията, която беше приета с 307 гласа „за“ и 262 „против“, е внесена от името на ПЕС, АЛДЕ и зелени/ЕСА и представлява преработена версия на доклада на Marianne Mikko (ПЕС, Естония).
В нея депутатите подчертават, че пазарните механизми сами по себе си не са достатъчни за гарантирането на плурализма на медиите и че са необходими мерки за гарантиране на независимостта на журналистите и издателите. Те изразяват загриженост относно все по-голямото концентриране на собственост в областта на медиите, което „представлява заплаха за плурализма и културното многообразие“.
Заплашена е ролята на медиите като „пазители на демокрацията“
Депутатите подчертават, че функцията на медиите като пазител на демокрацията е сериозно застрашена вследствие на засилващия се стремеж на частните медии преди всичко към финансова изгода.
Като възможна мярка срещу този процес резолюцията препоръчва създаването на редакционни устави и тяхното еднакво прилагане в държавите-членки и на всички пазари, където работят медийни предприятия от ЕС. Това би предотвратило намесата на собствениците, акционерите или правителството в съдържанието на отразяваната информация.
Друга предложена мярка е създаването на харта за свобода на медиите, която да гарантира свободата на изразяване на мнения и плурализма.
Монополизация на рекламния пазар
Резолюцията подчертава, че концентрацията на собственост в медиите засилва монополизацията на рекламния пазар, въвежда бариери за навлизането на нови участници на него и води до еднообразие на медийното съдържание.
Поради тази причина депутатите считат, че конкурентното право трябва да се свърже с медийното право, за да се гарантират достъпа, конкуренцията и качеството. Това ще помогне да се избегнат конфликтите на интереси между „концентрацията на собственост в областта на медиите и политическата власт, които са пагубни за свободната конкуренция, равните условия и плурализма“.
Въпросът за блоговете
Друга важна тема в резолюцията са блоговете, като първоначалният текст на доклада по този най-противоречив въпрос беше съществено променен за гласуването в пленарна зала.
Според текста на резолюцията блоговете представляват важен нов принос към свободата на изразяване и са все по-често използвани от професионалисти в областта на медиите, както и от частни лица. Депутатите подкрепят осъществяването на отворени дискусии върху всички въпроси, свързани със статута на интернет блоговете.
Приетият в крайна сметка текст сериозно се различава от одобрения в Комисията по култура и образование, който искаше изясняване на статута на блоговете, за да могат те да бъдат поставени на равна правна основа с всяка друга форма на публично изразяване на мнение.
По време на дебата по темата в понеделник вечер Marianne Mikko отговори на притесненията на много блогъри по следния начин: „Моето навлизане в киберпространството предизвика бърза реакция на множество блогъри. Искам да стане ясно, че никой не иска да регулира интернет.“
Защита на авторските права в интернет медиите
Резолюцията призовава за по-голяма прозрачност по отношение на личните данни на потребителите и друга информация за тях, която се съхранява от търсещите машини в Интернет, от доставчиците на услуги, свързани с електронната поща и от уебсайтовете на социалните мрежи.
Депутатите подкрепят защитата на авторските права в интернет медиите, при което трети страни да са задължени да посочват източника при заимстване на декларации.