Днес обсъждат промените в закона за електронните съобщения, където е и предложението свързано с наредба 40.
Основната идея залегнала в предложението е да се използват данните само ако са наллице тежки престъпления и да се създаде орган който да контролира използването им.
Ако да речем МВР иска данни за вас, този орган, трябва да каже защо са му нужни, и ако успее да ги убеди, че са в името на националната сигурност или за разкриването на тежки престъпления, тези данни ще бъдат предоставени.
Въпроса е, че за да се предоставят тези данни, ако комисията разреши, службите ще ползват интерфейса за достъп, който им дава възможност да вземат информация без никой да разбере каква точно е тя
Това не отменя общото събиране на данни и не отменя и ‘пасивния интерфейс’, за който говорих в предното абзацче.
Update: Добра новина против PNR се появи днес.