[cmsd]
След като вече сме определили нашата общност, трябва да ѝ създадем дом. Както при всяко начало, не е нужно да правим нещо голямо, защото няма да имаме чак толкова много „живущи“ в него.
Тъй като живеем в ерата на Интернет най-логично е да го използваме за целта:
1. Направете мини-уеб сайт, например community. домейна , my.домейна или join.домейна. Целта му е следната
- Да информира в няколко думи за какво се борите – какво е вашето „моджо“ /от предния материал /
- Да даде възможност на всеки, който желае да предприеме една или най-много две дейности
- Да не отнема много време за поддръжка от ваша страна, защото в момента трябва да се фокусирате върху други неща.
Дейности:
- Дайте възможност на всеки дошъл до сайта може да се регистрира / въведе е-mail адреса си. След като потребителят го направи, изпратете съобщение отново с информация за идеята/продукта и го помолете за мнение или ако продукта е готов – за тест или защо не той да стане част от първата вълна потребители. Не изпращайте повече съобщения поне 10 дни. След десетия ден, може да изпратите напомняне, като разбира се, отново припомните за какво се борите и как това може да помогне на точно този потребител.
- Дайте възможност на потребителя да сподели за вашата страница с други потребители;
- Покажете информацията си за контакти, както и връзка към официалния сайта на идеята, където разбира се, трябва да сложите видима част информация за това, че имате нужда от общност.
2. Социализация:
- Направете си акаунти за марката/продукта/идеята в социалните мрежи. Желателно е да имате такива в Twitter, Facebook , Google plus, identi.ca /ако аудиторията ви е ориентирана към свободния софтуер или споделя такива ценности/.
- Сложете вашите лични акаунти – като автори на идеята. (не повече от 2).
- Текста може да е нещо като „следете ни в тези мрежи …..“ и под тях, следете и основателите на компанията/идеята – 2 икони и линк към „За нас“ страницата на главния ви сайт.
- В някоя от следващите глави, ще се спра на това как се формира стратегия за използване на социалните мрежи, така, че да не се приеме като спам, навлизане в личното пространство или просто поредната маркетинг кампания.
3. Поканете ядрото на бъдещото общество
- Поканете хора, който цените да станат част от обществото – ваши приятели и хора, който вярват в идеята или просто са Интернет ентусиасти (като мен), който обичат да откриват нови неща, който си заслужават времето;
- Поканете ваши близки да се регистрират.
- Помолете ваши приятели да поканят техни приятели.
- Имате нужда от 20-30 човека в началото. Не е трудно да ги намерите.
Въпроси и отговори
Защо потребителят ще иска да се регистрира на моя сайт ?
Защото това, което правите е:
- Интересно и полезно за него/нея;
- Очаква да не го спамите и да не предоставяте информация за него на други компании;
- Очаква да получи някаква полза от това да бъде първи/ първата вълна /не парична, разбира се/;
Има ли разлика между член на общността и клиент?
В момента разглеждам само как се формира общност, а не говорим за клиенти. В бъдеще най-верните ви клиенти, ще са хората, който ще правят най-много за популяризацията на продукта ви и за изграждането на обществото – но това е по-далеч в бъдещето, поне що се отнася до тази серия с материали :)
Разбира се вашата задача е да превърнете членовете на общността в приятели или поне в хора, който ви вярват, а след това в клиенти. Като всеки от тях ще направи същото с техните приятели.
В следващият материал: Как да използвам технически средства за първоначално изграждане на общност.
[cmsd_end]