• Кои български евродепутати подкрепиха сканирането на частните ни комуникации и как? #chatcontrol

    Кои български евродепутати подкрепиха сканирането на частните ни комуникации и как? #chatcontrol

    През лятото на 2021 година Европейският Парламент прие регулация позволяваща на доставчици на електронни услуги доброволно да прилагат сканиране и обработка на лични нешифровани съобщения с цел да се пресекат опити за споделяне на съдържание нарушаващо правата на децата.

    Тази регулация наречена ChatControl 1.0 e вече действаща и към момента няколко платформи, които несъмнено се използват и в България „слушат“ вашите лични съобщения, обработват ги чрез инструменти, които са собственически и без ясна информация какво правят и ако намерят „нарушение“ алармират системата на полицията.

    Част от тези платформи са (PDF)

    – Facebook Messenger (в частта, която не е шифрована от край до край)

    – Gmail пощата и пощата на Apple

    – Част от услугите на Майкрософт

    – SnapChat

    Дяволът е в детайлите!

    Въпреки доброто намерения на законодателя, въвеждането на тотално наблюдение на комуникацията, първо е неефективно, второ нарушава правата за частната кореспонденция и трето е изпълнено непрозрачно, като няма гаранции за това какво се прави още с вашите съобщения.

    Read More
  • Проспа ли България важно решение за нашите цифрови права? #chatcontrol (27.6)

    Проспа ли България важно решение за нашите цифрови права? #chatcontrol (27.6)

    В седмицата около 17 юни 2024 доста медии гръмнаха с новината, че се очаква гласуване в Съвета на Европейския съюз (Council of the European Union) по конкретни предложения по директива за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации (2002/58/ЕО) със заявеното намерение за “борба със сексуалните посегателства срещу деца в Интернет”.

    Ако то беше прието, щеше да означава край на шифроването на комуникациите ни от край до край с по-високата цел, да се предпазят децата онлайн от посегателства.

    Въпреки благородната мисия, предложението на Белгийското председателство криеше в себе си вратички за контрол върху цялата комуникация на гражданите на Европа.

    Ако „дешифрираме“ посланието на обикновен език, това би означавало следното:

    Ако използвате приложения, като Уатсап, Сигнал и други подобни комуникации, опериращи на територията на Европа, те ще са задължени да въведат начин за анализ на всичките ви изображенията, които пращате на приятели и семейство с цел да се разбере дали на тях няма съдържание, което може да се класифицира като нарушаващо правата на дете.

    Това съдържание ще се сканира от „Изкуствен Интелект“, който ще преценява риска и ще дава препоръки какво да се случи с тази снимка. Ако сте си снимали детето например на плажа и искате да го изпратите на баба му, това няма как да се случи според повечето анализи и предварителни тестове. Ако пък снимка бъде определена като съмнителна, хора ще правят вторичен контрол.

    За да се случи това производителите на софтуер и услуги, ще трябва да въведат начин да прекратите шифрованата връзка, която защитава вашата поверителност, едно от основните ви права като гражданин, за да се анализират снимките и след това отново да се възстанови и да продължи комуникацията. Това разбира се напълно обезсмисля защитата на връзката.

    Read More