Дълго време се събира в мен информация и впечатления от доста събития и сега реших да ги из(б)ложа. Ставаме свидетели на това как от Google Uni се издъниха със събитието си у нас, само преди няколко дни. Преди време от еTarget се бяха поиздънили, преди това от други чужди и наши компании.
Какъв е проблема?
Българския уеб и българските потребители се различават много в сравнение с другите такива по отношение на поведение в уеб и извън него, но по аспекти свързани с уеб. Смея да го твърдя защото съм свързан от доста време с уеб и като интерес и като работа, а и съм участвал в организацията и планирането на над 15 събития свързани с тази тема и имам поглед върху цялата материя.
Компаниите, които идват на пазара, наблягат на PR агенции, за да планират стратегията си в Уеб. Грешка, грешка, грешка. Що се отнася до работата с хора и с уеб-аудитория тук не трябва да се доверяваме на традиционните ПР похвати и най-вече на агенциите, който си мислят, че да продаваш влияние и идеи в уеб е същото като на друго място.
Имам познати уеб-маркетолози, имам познати в уеб-агенции, но те и традиционните специалисти правят огромната грешка да пренебрегнат хората зад общото лице на аудиторията. Да, говоря за директен достъп до обществото на ползвателите на дадена услуга или по-точно до достъп до целевото общество.
Community Management от уеб-маркетинт гледна точка
Управлението на обществото ползватели и на потребителите които биха били заинтересувани от определена услуга е нещо, което никога не би минало през главата на даден PR или по-задръстен уеб-маркетолог, който работи в традиционната PR медия.
Изграждането на общество от потребители на дадена услуга или консолидиране на обществото на такава, ако вече е използвана е големия пропуск и големия минус на подобни опити да се борави с материя която не се познава.
Какво може да направи CM?
Това е човекът или команията, която ви предпазва от грешки, що се отнася до директния контакт с обществото ви. Всяка фирма има клиенти или поне би искала, особено, ако е нова на пазара у нас, дори и да има голяма история извън България. CM екипа прави анализ на очакванията на компанията и ги сравнява с анализа на очакванията на евентуалните ползватели. Комуникира и се „сприятелява“ с хората или компаниите, които ще ползват услугата и по този начин това, което се предлага ще отговори на очакванията на на двете страни.
Изграждането на общество около една компания е трудна задача, но пропускайки този елемент на уеб ще продължим да ставаме свидетели на провалите на кампании и компании.
Какво да направите?
Искате ли вашата уеб-агенция да научи повече за това как да се справи с този проблем? Знаете ли колко е важно да можете да обедините хората около това което предлагате и да създадете общество, което да ви разбира и да си имате взаимна полза?
Поздрав за реакцията. Когато открих линка за Унито се регистрирах със страшен кеф… и после… хоп пак имало по-зелени. Искаш да останеш в БГ-то, бориш се, прескачаш дупките и си казваш: „Е те ще ги запушат, не може все така“. ама не ги запушват. И зейват все по-големи и в мозъците, и в душите. http://ljube.com/341
@Антония: Няма компания в България, която да знае какво е Community management и как да го използва. Ходил съм в големи компании и грешките им се виждат, може би има няколк омалки такива, които осъзнават ролята на хората не като таргет група, а като общество, но те уви не получават големите проекти, които като се издънят се чува веднага.
Да си голям, не значи да имаш много пари.
Всъщност не си прав. Грешка е да наемеш неопитна/некадърна агенция. А ако избереш да работиш с професионалисти, доказали уменията си… мисля, че определено ще ти е много по-лесно и ще постигнеш значително по-добри резултати.
Ми Бого, отдавна е ясно че България не е останалия свят. Тука нормалната гравитация не работи, ако мога да се изразя тъй.