Много чужденци ме питат кое е най-специфичното ви ястие и аз се затруднявам да им кажа. В главата ми минава всичко от шопската салата (която не е изцяло българска), през кебапчето, шкембето, боба и какво ли не.
Конкурс
Ето защо обявявам летен конкурс с награда 100$ (*) за определяне на това, което другите наричат традиционно ядене. Италия има пицата, Гърция фета и мусака, а ние?
Как да участвате
От днес (16 юни) до 20 юли (??) 2011 можете да участвате по един от следните начини:
- Да напишете коментар тук с ЕДНО предложение за ядене (или комбинация от такива) , които вие считате за българско.
- Да сложите някъде снимка и описание на това ядене и да пуснете коментар в блога с препратка (линк) към мястото където сте го публикували (или trackback на http://bogomil.info/4201)
- Да споделите снимка или мнение в социалната мрежа която ползвате (Facebook, twitter или друга) и да посочите като коментар отново линка (препратката)
- Да го наготвите и да напишете в блога си как става това със снимки и/или видео и отново да напишете коментар тук.
- Моля да сложите линк към инициативата (http://bogomil.info/4201) и логото (http://bogomil.info/wp-content/uploads/2011/06/logo-bgdish-262×300.png) на блога си или в социалната мрежа, за да може и други да разберат за него, когато пишете материала си.
- Важно: Публикации, които не са в този блог под формата на коментар НЕ участват в конкурса.
Наградата
Наградата е точно 100$ , които можете да използвате да си купите нещо от Amazon.com. (ваучер).
Тя ще бъде грабната от един от вас които са публикували коментар под тази статия с предложение или идея. Ето как:
– Ако сте публикували рецепта със снимки и/или видео вашият мейл, с който сте коментирали се въвежда в системата 3 пъти;
– Ако сте сложили снимка и описание на ястието или комбинацията, вашият мейл се въвежда в системата 2 пъти;
– Ако сте писали коментар и във всеки друг случай, ще бъдете въведен само един път.
След като всички са въведени по горната схема, ще бъде изтеглен на случаен принцип един от всички и ще му бъде изпратена наградата.
(*) Ако мислите, че има по честна система – пишете ми през формата за контакти.
Спонсори
Ако желаете да спонсорирате конкурса и да дадете повече награди, пишете ми през формата за контакт.
И аз да кажа според мен таратора, баницата и боба с наденица са си наши
[…] Летен конкурс за 100$ – Кое е българското ястие? […]
Кой спечели тук?
Не бързай де, има още 4 дена
18 юли е
Нашат кухня е повлияна от много други национални кухни, но все пак имаме някои типично български ястия. Според мен това са боб чорба, баница със сирене и киселото мляко.
Други типично български ястия, които обаче са характерни само за някои райони на страната са: пататник, колаци, качамак, зелник, а да не изпусна и родопското чеверме!!
Според мен ястиеята познати на всички българи са Шопската салата на първо място , а достойно след нея се нарежда българския еквивалент на Гаспачото – Тараторът ! Когато съм из забележителностите на красивата ни родина виждам в околните ресторанти, че масово чужденците си поръчват точно тези неща и мисля, че това е ястието, с което сме известни пред света. :)
За мен типично българско ястие е боб яхния( или боб в гърне), баница със сърене и яйца по панагюрски( или както го наричат в новозагорския край-бурана). Поздрави за хубавата инициатива.
Чушка бюрек, касапско сирене, Сирене по шопски, Баница със сирене, Шопска салата, Кашкавал пане – за сега това се сещам, ааааааааа и пълнени чушки с боб, пълнени чушки с ориз и кайма:)
Таратор,кисело зеле със свинско ,печен пипер паниран ,дроб сарма,боза,
Сирене по шопски, яйца по панагюрски, кавърма( пилешка или свинска ), боб чорба по манастирски, …. май много станаха :)
Таратор, боб яхния, чушки бюрек, миш-маш, салата по шопски, катък, баница със сирене, кисело мляко с мед и орехи, катми.
Поздравления за поетата инициатива! С удоволствие се включваме с мнение.
Нашето пътуване през историята на храните ни отведе до Таратора и Шопската салата, като най-типично български. В единия случай основният продукт е киселото мляко – нашенското си, не вариантите на йогурт, които се предлагат почти на всякъде по света, а в другият – пресни зеленчуци, обилно поръсени с българско, бяло саламурено сирене.
По принцип нашата кухня е повлияна от турската, сръбската и от руската. Имаме много ястия, които постянно присъстват на трапезата ни и ги припознаваме като български, но те са с чужд привкус. Независимо от малката територия на страната ни, всеки регион си има типично ястие, с което посреща гостите си: в Родопите с пататник или бобена чорба, по черноморието с попчета в подлучен сос, в Троян с гъбена чорба с дренки, в Казанлък с ясие с бамя, в Копривщица с тънко нарязана луканка, а в Банско, няма как, с бански старец, капама или чомлек.
Ние обаче ще дадем своя глас за таратора http://bonapeti.novatv.bg/collection/?receipt=5927 и шопската салата http://bonapeti.novatv.bg/collection/?receipt=5927, които запазвайки традиционният си вкус могат да имат съвсем различен вид. Така ги виждаме ние, поднесени в съвременен вариант, като в никакъв случай да даваме гръб на класически поднесените.
Направихме грешка в линковете. Ето я и шопската салата http://bonapeti.novatv.bg/collection/?receipt=5930. Заговорихме за любими български рецепти и веднага се усетиха колебания в концентрацията :)
Български ястия – мекица, таратор, кебапче и кюфте,мешана салата
Аз съм твърдо за баничка и бозичка..-класика в жанра…
Патетник/пататник съм ял в Смолян и за мен това е едно от най-българските ястия
според мен най-българско си остава шкембе чорбата.това си е чисто българска супа а аз я правя така\ 1кг. шкембе се измива добре и се сварява до накъсване.вече сварено се вади от бульона и се нарязва на ситно. мерим бульона и го връщаме на огъня добавяме същото количество сварено прясно мляко и прибавяме шкембето. като поври 15|20 мин. го застройваме-в загрято олио запържваме 1с.л брашно и червен пипер наливаме във супата разбъркваме осоляваме на вкус варим още 15мин. и да ни е сладко.
Според внуците ми, най-българското ястие е салата. Шопска салата. Искат я сервирана два пъти на ден, на рождените си дни и когато са с нас лятото. Салатата има моето име и не е позната като „шопска“
Разбира се, салатата се сервира в Гърция и Турция, но не е египетска, както баницата или киселото мляко. За всичко си има йероглиф по въпроса, подпис
дизайнер на новото бг лого и мото 2002
тогава научих, че и нестинарството идва от Гърция
чекът ще се ползва в амазон за аудио книги за деца
Според мен най-българското ястие е Баницата.Винаги е присъствала на трапезата на българина. През вековете тя се е съхранила като едно от малкото ястия, превърнали се в символ за България. Няма празник в нашата история, който да не е свързан с приготвянето на определен вид традиционна баница. Тя винаги ни е съпътствала в най- ярките моменти от живота ни – кръщенета, сватби и традиционни празненства. Едновременно с това нищо не може да събере около масата цялото семейство по-бързо от една ухаеща, топла, вита баницата.Това е най-живият символ на българската идентичност.Символ толкова жив и скъп, че българинът без родната си земя може, а без родната баница – не.
Няма спор най-българско си остава киселото мляко,защото и в момента в много други страни се опитват да правят нещо подобно,но в крайна сметка няма нищо общо.От там нататък всяко ястие залято с кисело мляко си е типично българско,защото на друго място не могат да го намерят с този вкус.Прикачвам рецепта за сърмички с кисело мляко и Бон Апети! Да си оближете пръстите :)
ПРОДУКТИ
1 буркан лозови листа
1 1/2 ч.ч. ориз ( 1:1 кафяв ориз:обикновен)
2 моркова рендосани
1 глава лук
4с.л. стрито ленено семе
джоджен
черен пипер
олио
сол
Млечен сос:
2 кис. млека
2 стръка зелен лук
2 стръка зелен чесън
3 скилидки стар чесън
1/4 връзка магданоз
1/3 ч.ч. смлени орехи
4с.л. смляно ленено семе
олио
сол
Запържваме малко оризът с мазнината, добавяме рендосаните моркови и лук, задушаваме с малко водичка за около 3-4 минути, добавяме останалите продукти, разбъркваме добре.
Завиваме сърмичките. Аз ги варя за около 20-25 минути в тенджера под налягане.
Сосът се приготвя по следният начин, листните зеленчуци с всички подправки се слагат във висока купа с олиото и 5-6 с.л. кисело мляко, пасира се, и се добавя към останалото кисело мляко.
Сервират се поляти със соса.
Добър апетит :)
Запържваме малко оризът с мазнината, добавяме рендосаните моркови и лук, задушаваме с малко водичка за около 3-4 минути, добавяме останалите продукти, разбъркваме добре.
Завиваме сърмичките. Аз ги варя за около 20-25 минути в тенджера под налягане.
Сосът се приготвя по следният начин, листните зеленчуци с всички подправки се слагат във висока купа с олиото и 5-6 с.л. кисело мляко, пасира се, и се добавя към останалото кисело мляко.
Сервират се поляти със соса.
Добър апетит :)
http://img696.imageshack.us/img696/5617/17470870.jpg
Моето предложение:Кисело зеле със свинско на фурна.Имам два основни аргумента: 1.Кисело зеле се прави само в БГ-то 2.Повечето рецепти идват от арабския свят ,а там свинското е забранено. Поздрави от Дунава ;-))
Аз принципно съм за мусаката, но ми е ясно че е взаимствана. Иначе тиквеник (както по една случайност се казва моя блог)и попара са добри попадения. Може и да се получи добър линкбилдинг ;)